O agenţie de turism românească a intrat în insolvenţă din cauza pandemiei de coronavirus, iar peste 500 de turişti care plătiseră avansul pentru vacanţe vor mai primi doar jumătate din bani.
Insolvenţa Agetur, avizată de instanţă, a fost declanşată la cererea companiei. Administrator judiciar provizoriu a fost desemnat CAPI Ţigănuş Anton & Ţigănuş Radu.
Agetur a primit avansuri de la clienţi în cuantum total de 360.000 de euro şi 400.000 de lei. “Este vorba de 520 de clienţi păgubiţi“, a precizat public administratorul judiciar. Clienţii vor fi despăgubiţi prin poliţa de asigurare de risc de insolvenţă, care va acoperi parţial sumele plătite, dar Ţigănuş explică faptul că vor primi, astfel, doar jumătate din bani.
Datoriile către furnizori ale Agetur cumulează la rândul lor 1,5 milioane de lei, dar, în total, conform balanţei, pasivul se ridică la 10 milioane de lei.