Sute de produse alimentare sunt mai scumpe de la 1 ianuarie 2024, după ce Guvernul Ciolacu a mărit TVA: la unele cu 4 puncte procentuale, iar la altele cu 10. O listă publicată pe un grup de contabili a fost transmisă clienților de către Metro.

Cos de cumparaturi la supermarketFoto: David Izquierdo | Dreamstime.com

Retailerii mici vor trebui să-și modifice softurile caselor de marcat pentru a reflecta noul TVA.

La ce produse crește TVA de la 5% la 9%

Printre altele, crește TVA de la 5 la 9% pentru livrarea alimentelor de înaltă valoare calitativă, respectiv produse montane, eco, tradiționale, autorizate de Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale.

În lista menționată se află:

Germeni de broccoli, praz, ridiche

Roșii Cherry Bio

Castraveți Fabio

Vinete BIO

Diverse tipuri de sucuri de portocale BIO

Icre de crap

Lavazza Tiera Bio

Unele ceaiuri

Lapte organic

Diverse cereale HIPP

HIPP piure (morcovi, legume, tocăniță, piersici etc.)

Iată câteva produse la care a crescut TVA de la 9 la 19%

Reamintim că a crescut TVA de la 9% la 19% pentru livrarea de bere fără alcool și de alimente cu zahăr adăugat, al căror conținut total de zahăr este de minimum 10g/100g produs.

(Au fost excluse laptele praf pentru nou-născuți, sugari și copii de vârstă mică, cozonacul și biscuiții)

Ce găsim în listă:

Iaurturi cu divere fructe de la Muller, Cremosso, Danone, Activia, Actimel, Danonino. Sunt inclusiv diverse mixuri de iaurt.



Citește mai mult pe Hotnews.ro

Sursa https://www.hotnews.ro

Lasă un răspuns