Daniel Dăianu, șeful Consiliului Fiscal, Foto: Inquam Photos / Octav Ganea / Digi24

Daniel Dăianu, șeful Consiliului Fiscal, Foto: Inquam Photos / Octav Ganea / Digi24

Nu poți să ai o consolidare bugetară, care însemnă o scădere de la un deficit între 7-8%, la reperul de 3% din PIB doar pe reducerea cheltuielilor, susține profesorul Daniel Dăianu, președintele Consiliului Fiscal.

„Ca să creezi spațiu fiscal trebuie să te duci către 2% din PIB, având în vedere presiunile pe buget care vor crește în anul viitor. Gândiți-vă și dvs.: 5% din PIB înseamnă consolidare fiscal-bugetară. A crede că poți să faci numai pe partea de cheltuieli este o inepție. N-ai cum. Să ne uităm la bugetul României cât de firav este. Veniturile sunt cele mai joase”, a explicat el, în cadrul unei conferințe organizată de Financial Intelligence.

Potrivit acestuia, ne confruntăm cu un sindrom al deficitelor gemene înalte și un dezechilibru major al balanței comerciale.

„Deficitul bugetar mare exercită o dominanță fiscală asupra mixului de politici economice, asupra politicii monetare. Nu favorizează ameliorarea ratingului suveran și are impact asupra inflației și ratelor dobînzilor”, explică Dăianu.

El a mai spus că deficitele mari alimentează cererea agregată care nu se văd în tracțiunea investițiilor.

„Sigur, Statul face investiții, dar ele nu trebuie să se…



Citește mai mult pe Hotnews.ro

Sursa https://www.hotnews.ro

Lasă un răspuns