Guvernul a adoptat noi modificări fiscale cu privire la e-Transport, acciza la pliculețe cu nicotină, persoane care au case scumpe și case de marcat. Anunțul a fost făcut de ministrul Finanțelor, Marcel Boloș, la finalul ședinței de marți.
HotNews.ro a scris despre aceste lucruri și săptămâna trecută. Rămâne de văzut ce variantă apare în Monitorul Oficial.
Ministrul a spus că din iulie va fi introdus decontul de TVA precompletat.
Informații mai multe colectate de la casele de marcat
Proiectul prevede posibilitatea ca, prin ordin al președintelui ANAF, la solicitarea Ministerului Finanțelor, să fie stabilite și alte date și informații care trebuie să fie transmise de aparatele de marcat electronice fiscale către sistemul informatic al ANAF, cum ar fi, spre exemplu, codul de înregistrare în scopuri de TVA al contribuabilului, informație absolut necesară pentru generarea decontului de TVA precompletat (e-TVA n.r.).
Necesitatea transmiterii de către aparatele de marcat electronice fiscale a informațiilor din conținutul bonului fiscal referitoare la codul de înregistrare în scopuri de TVA este dublată de faptul că precompletarea de către autoritatea fiscală a informațiilor privind operațiunile impozabile în decontul de TVA este o măsură menită să vină în sprijinul contribuabililor care, potrivit legii, au obligația să completeze și să depună decontul de TVA.
Schimbare la e-Transport în privința sancțiunilor
Citește mai mult pe Hotnews.ro
Sursa https://www.hotnews.ro