
Jesper Brodin la inaugurarea unui magazin IKEA din Paris în 2019, FOTO: CVS / Bestimage / Profimedia Images
Jesper Brodin, șeful IKEA, afirmă că zilele de cheltuire nebunească din timpul pandemiei sunt cu adevărat în urmă și că, după mai mulți ani de inflație galopantă, oamenii au început să fie tot mai atenți la banii pe care îi dau, relatează Business Insider.
Deși nu a ținut prima pagină a ziarelor financiare, ca de exemplu marii giganți tech, retailerul suedez de mobilier a cunoscut la rândul său o creștere puternică a vânzărilor în timpul pandemiei. Motivul a fost unul simplu: oamenii forțați să rămână în case în timpul măsurilor de carantină, dintre care mulți au lucrat de la domiciliu, au investit în mobilarea locuinței.
Însă Brodin, CEO-ul Ingka Group, holdingul care operează majoritatea magazinelor IKEA din jurul lumii, spune acum într-un interviu pentru BI că acele zile par cât se poate de îndepărtate și că 2024 „n-a fost cel mai prosper an” pentru compania sa.
Vânzările IKEA au scăzut cu peste 5% în cursul anului fiscal care s-a încheiat pe 31 august, ajungând la 45,1 miliarde de euro. A fost prima scădere a vânzărilor înregistrată de compania suedeză după 2020.
Brodin a declarat pentru BI că oamenii își gândesc acum cheltuielile ca după marea…
Citește mai mult pe Hotnews.ro
Sursa https://www.hotnews.ro