Platforma X, noul nume al Twitter, a intentat un proces în instanțele federale americane împotriva unei organizații care luptă împotriva difuzării de conținut care incită la ură pe internet, acuzând-o că desfășoară o campanie de denigrare nejustificată împotriva rețelei de socializare, potrivit AFP.

X-ul lui Elon MuskFoto: JOSH EDELSON / AFP / Profimedia

Center for Countering Digital Hate (CCDH), o organizație britanică cu o filială în Statele Unite, a respins acuzațiile și a acuzat X de „intimidare”.

De când Elon Musk a preluat în octombrie controlul Twitter, acum numit X, CCHR a publicat mai multe studii critice la adresa conducerii platformei.

Acesta susține că mai multe conturi care difuzează mesaje anti-LGBTQ generează milioane de dolari în publicitate pe rețeaua de socializare, crescând astfel veniturile platformei.

De asemenea, a subliniat că nu a fost luată nicio sancțiune împotriva a zeci de conturi „validate”, adică cele care au primit marca albastră distinctivă, care au publicat conținuturi antisemite, rasiste și pline de ură la adresa comunității LGBTQ.

În opinia lui X, CCDH „denaturează” cu bună știință natura conținutului postat pe platformă și „dă impresia că un mic grup de utilizatori (…) copleșește rețelele sociale cu conținuturi dăunătoare”, potrivit documentului depus luni la un tribunal federal din California.

Compania din San Francisco critică CCDH pentru că a…



Citește mai mult pe Hotnews.ro

Sursa https://www.hotnews.ro

Lasă un răspuns