Creșterea spectaculoasă a vânzărilor de mașini electrice în Europa a făcut unele țări să renunțe la militarea pentru reguli mai permisive privind vânzările viitoare de automobile cu motoare cu combustie internă, a declarat joi Wopke Hoekstra, comisarul european pentru climă, citat de Reuters.
„Unii au spus într-adevăr, atât state membre, cât și Parlamentul European, «nu este acesta un semn că situația actuală este deja suficient de bună?»”, a declarat Hoekstra înaintea unei reuniuni în Luxemburg a miniștrilor mediului din blocul comunitar, referindu-se la o țintă anterioară care prevedea reducerea cu 100% a emisiilor de CO₂ provenite de la automobile până în 2035.
La sfârșitul anului trecut, Comisia Europeană a renunțat la ceea ce ar fi fost o interdicție de facto privind vânzarea de automobile noi cu motoare cu combustie internă începând din 2035, în urma presiunilor exercitate de sectorul auto european. Ținta a fost redusă la 90%.
Țările cu industrii auto puternice precum Germania și Franța au făcut în mod special lobby pentru relaxarea regulilor.
Hoekstra a spus că preferă în continuare noua propunere, dar a adăugat că majorarea vânzărilor de automobile electrice este „foarte utilă”.
„Vânzările de vehicule electrice, în special pe cele trei piețe cele mai mari, dar și pe piața vehiculelor second-hand, sunt cu adevărat impresionante, cu creșteri de ordinul zecilor de…
Citește mai mult pe Hotnews.ro
Sursa https://www.hotnews.ro