Mazda România desfășoară o campanie de rechemare în service pentru 465 de autoturisme Mazda CX-50 (KE), echipate cu faruri de tip LED, produse în perioada 11 decembrie 2014-8 decembrie 2015, comercializate în România.

La farurile de tip LED ale anumitor vehicule CX-5, lumina de întâlnire pe timp de zi poate să pâlpâie sau să nu se aprindă deloc în timpul conducerii.
Dacă această lumină de întâlnire pe timp de zi a unuia sau ambelor faruri nu se aprinde, vizibilitatea vehiculului poate fi redusă pentru alți șoferi de pe drum, crescând astfel riscul de accident.
Din cauza unei specificații necorespunzătoare a materialului garniturii de etanșare atașate la conectorul de cabluri, aceasta poate elibera sulf în interiorul farului, care astfel poate coroda circuitul KED ce controlează lumina de întâlnire pe timp de zi. Dacă această corodare se dezvoltă, circuitul își poate pierde continuitatea, provocând pâlpâirea și/sau nefuncționarea luminii de întâlnire pe timp de zi.
Până în prezent, nu au fost înregistrate accidente cauzate de această problemă.
Dealerul autorizat Mazda va inspecta funcționarea luminilor de întâlnire pe timp de zi la vehicul. Dacă este detectată o pâlpâire sau nefuncționare a acestor lumini, iar data de producție de pe far confirmă că acesta este afectat de campania de service, va fi înlocuit farul cu unul nou.
Dacă luminile de drum funcționează normal, va fi inspectată data de producție de pe far pentru a confirma că acesta este afectat de campania de service. La farurile incluse în această campanie de service se va introduce un material pentru desulfurare interior far și va fi instalată o garnitură de etanșare modificată.
Dacă farurile nu sunt afectate de această campanie de service, verificările vor dura aproximativ 30 de minute. Dacă sunt necesare reparații, vor fi necesare aproximativ două ore.
Vor fi transmise informări către proprietari pentru înștiințare despre această campanie de service, în vederea prezentării la unitatea service pentru remediere.
Toate operațiunile legate de această acțiune vor fi gratuite pentru proprietar.
Ai avut probleme cu o mașină Mazda? Poți să comentezi AICI
Concurs cu premii în bani pe site-ul nostru. Află cum poți să câștigi!