
Skoda Elroq (foto VanderWolfImages, Dreamstime.com)
Skoda își va reduce efectivele cu 20%, vrea să-și crească vânzările la peste un milion de mașini/an și ar putea lansa pe viitor și o variantă electrică a celui mai popular model al mărcii, Octavia, scrie publicația Automotive News. Skoda a vândut peste 10.000 de mașini în România anul trecut, marca fiind pe locul trei.
Skoda Auto, parte a Volkswagen Group, are 41.000 de angajați, iar obiectivul este ca numărul să se diminueze cu 20% în următorii ani, însă nu prin concedieri, ci prin „fluctuație naturală”, a declarat CEO-ul companiei, Klaus Zellmer.
Oficialul a mai spus că este luată în considerare lansarea unei versiuni full-electrice a modelului Octavia, care anul trecut a reprezentat mai mult de o cincime din vânzările totale ale mărcii în lume. Încă un model electric „ar fi benefic pentru Skoda”, a spus Klaus Zellmer.
Cehii au în gamă modelele electrice Enyaq și. Elroq.
Șeful companiei a spus că marja de profit la vehiculele electrice este mult mai mică decât la cele cu motor termic. Presa germană a scris recent că șefii Skoda au decis că nu vor să lanseze un mic model electric de oraș, care ar fi fost succesor al mașini Citigo, pe motiv că este mult prea scăzută marja de profit.
Skoda a vândut în România 10.600…
Citește mai mult pe Hotnews.ro
Sursa https://www.hotnews.ro